Varför inte anmäla ett lag till årets Stadslopp?
En nyhet för i år är att du kan samla dina kollegor, släkt eller vänner till ett gemensamt lag i OMT Finspångs Stadslopp. Förutom att ni får en rolig kväll tillsammans så är ni också med och tävlar om utlottade priser!
Ett lag består av 4 personer. Det handlar alltså inte om någon stafett utan alla springer eller går Stadsloppets 7 km i sin egen takt, precis som vanligt. Men som lag är ni med och tävlar om speciellt utlottade lagpriser. Ett lag kan bestå av deltagare från olika klasser (Dam, Herr eller Gå/jogga). Dock ej från barnloppet XL-Bygg Lilla Slottsrundan.
Så ta chansen att utmana kollegorna på våningen under, eller grannarna i huset bredvid!
En resultatlista kommer att upprättas för lagtävlingen där bästa dam-, herr- och mixlag koras. Kortast sammanlagd tid i laget gäller och alla fyra tider räknas. För att få en placering i den resultatlistan krävs naturligtvis att alla lagmedlemmar deltar i dam- eller herrklass med tidtagning.
Mixlag är alla lag som inte är rena dam- eller herrlag.
Gå in och anmäl dig nu! Länk: LATHUND FÖR ANMÄLAN