28 maj 2025

Info inför din start i Gladsheim Finspångs Stadslopp, AktivRundan och XL Bygg Lilla SlottsRundan 27 maj

Redo för en ny utmaning?

Anmäl dig till Finspångs Stadslopp 2025!

Följ oss på sociala medier!

Nu är det snart dags för årets motionsevent i Finspång, som kommer att slå deltagarrekord med mer än 2 000 anmälda deltagare! Fantastiskt roligt när eventet firar 10-årsjubileum. Alla som har anmält sig har fått följande mejl om var och när nummerlappskuverten hämtas ut.

Här kommer info inför Gladsheim Finspångs Stadslopp, AktivRundan och XL Bygg Lilla SlottsRundan onsdag 27 maj.

Nummerlappsutdelning på Stora Coop Finspång (Viberga) tisdag 26 maj mellan klockan 15-19. Där går det också bra att göra efteranmälan, som betalas med swish.

Vi vill att ni tar reda på ert startnummer genom att scanna QR-koden nedan. QR-koden kommer också att finnas uppsatt innan ni kommer fram till nummerlappsutdelarna.

HITTA DITT STARTNUMMER

  1. SKANNA QR-KOD FÖR LÄNK TILL STARTLISTA
  2. SÖK PÅ DITT NAMN


Ni säger sedan startnumret eller startnumren till funktionären. Det går bra att hämta flera nummerlappskuvert om man vill, om de ni hämtar för är informerade om det.

Här är också länken till Startlistan med startnummer:

För de som inte hämtar sina nummerlappskuvert på Coop är nästa chans på loppdagen onsdag 27 maj i tävlingsområdet i Bruksparken. Nummerlappsutdelningen börjar 15.00. Det går även bra att efteranmäla sig på plats, betalning med swish.

 Gemensam uppvärmning 16.45: Av Aktiv Hälsocenter för alla barn i XL Bygg Lilla SlottsRundan.

Starttider XL Bygg Lilla SlottsRundan:

Första start 17.00:

Pojkar och flickor födda 2013-2014 (gul nummerlapp).

Andra start 17.20:

Pojkar och flickor födda 2015-2016 (blå nummerlapp).

Tredje start 17.40:

Pojkar och flickor födda 2017-2018 (röd nummerlapp).

Fjärde start 18.00:

Pojkar och flickor födda 2019 och senare (grön nummerlapp).

Gemensam uppvärmning 18.45: Av Aktiv Hälsocenter för deltagarna i Gladsheim Finspångs Stadslopp och AktivRundan.

Start 19.00: Gladsheim Finspångs Stadslopp.

 Start 19.15: AktivRundan.

Alla deltagare i alla lopp får medalj sponsrad av Curt Nicolin Gymnasiet efter målgång och energigivande produkter från Stora Coop Finspång. Vattenflaska från Finspångs Brunnsborrning till alla barn.

DigFab-Spurten finns också att satsa på efter cirka 2,8 km löpning i Gladsheim Finspångs Stadslopp. Plus Däckpriset som sponsras av G-sons Gummi.

Glöm inte heller att lägga ett bud på Marie Åkerlunds fina tavla, där summan för tavlan oavkortat går till välgörenhet.

Efter att vi stängt tävlingsområdet så fortsätter vi med AfterRun by Promotionhuset på restaurang Joan´s med livemusik från bandet 50% Rock´n Roll. Se till att boka bord 😊.

Varmt välkomna till en eftermiddag och kväll med motion, glädje och gemenskap!

Stort lycka till önskar arrangören: Finspångs SOK.

Mvh

Tävlingsledningen

Frågor besvaras först och främst av

Stefan Fransson: 0705-529055 och Mikael Grip 0703-733117

Dela inlägget